Bender Award Winners

2017

  • Jennifer Bertolet, Professorial Lecturer in History
  • Linda Briggs, Assistant Professor of Nursing
  • Natalie Milman, Associate Professor of Educational Technology
  • Emily Morrison, Assistant Professor of Sociology

2016

  • Marcia Firmani, Clinical Research & Leadership
  • Bethany Cobb-Kung, Honors and Physics
  • Denver Brunsman, History
  • Esther Emard, Nursing

2015

  • Irene Foster, Economics
  • Adrienne Hancock, Speech and Hearing
  • Edward Helfers, University Writing Program
  • Juliet Lee, Surgery

2014

  • Ellen F. Goldman, Human & Organizational Learning, and Clinical Research & Leadership and Master Teacher Leadership Development Programs
  • Jacqueline S. Barnett, Physician Assisstant Studies
  • Natlaia Romanova, English for Academic Purposes

2013

  • Jennifer Halvaksz, Physical Therapy and Health Care Sciences
  • Elise Friedland, Classical and Near Eastern Languages and Civilizations
  • Mary Buckley, Women's Leadership in International Arts and Culture, Dance
  • Karen Schlumpf, Clinical Research and Leadership

2012

  • Amita Vyas, Department of Prevention and Community Health
  • Thanassis Samaras, Philosophy Department
  • Gaetano “Guy” Lotrecchiano, Department of Clinical Research and Leadership
  • Michael O’Donnell, Speech and Hearing Sciences

2011

  • Kimberly Acquaviva, Nursing Education
  • Michele Clark, International Affairs
  • Cynthia Dowd, Chemistry
  • Holly Dugan, English
  • Ozgur Ekmekci, Clinical Research and Leadership
  • Houston Miller, Honors & Chemistry

2010

  • Jeffrey Brand-Ballard , Philosophy
  • Takae Tsujioka, East Asian Languages and Literatures
  • John Sides, Political Science
  • Marie Matta, Business
  • Christine Pintz, Nursing

2009

  • Ellen Costello, Health Care Sciences
  • Tjai Nielsen, GWSB EMBA Program
  • David Ramaker, Chemistry
  • Joel Teitelbaum, Health Policy
  • Chris Tudda, History

2008

  • Maria de la Fuente, Spanish
  • Steven Kelts, Political Science
  • Michael King, Chemistry
  • Derek Malone-France, University Writing Program
  • Alex Dent, Anthropology
  • Lauren Sallinger, University Writing Program

2007

  • Shahrokh Ahmadi, Electrical & Computer Engineering
  • Cornelius Bennhold, Physics
  • Frank X. Lee, Physics
  • Jean-Francois Thibault, Romance, German, & Slavic Languages & Literatures
  • Michael Wenger, Sociology
  • Phyllis Zhang, East Asian Languages & Literatures

2006

  • Joseph Dymond, Geography
  • Balaji Hebbar, Religion
  • Kirk Larsen, History and International Affairs
  • Barbara Mazurkiewicz, Romance, German & Slavic Languages & Literatures
  • Yaron Peleg, Classical & Semitic Languages & Literatures
  • Jean-Claude Zenklusen, Chemistry

2005

  • Jocelyne Brant, Romance, German & Slavic Languages & Literatures
  • Christopher Cahill, Chemistry & International Affairs
  • Robert Eisen, Religion & International Affairs
  • C. Dianne Martin, Engineering & Applied Science
  • Dolores Perillan, Romance, German & Slavic Languages & Literatures
  • Richard Robin, Romance, German & Slavic Languages & Literatures

2004

  • Robert Savickas, School of Business
  • Mark Reeves, Physics
  • Ivy Kennelly, Sociology
  • Eric Cline, Classics and Semitics
  • Masha Belenky, Romance, German & Slavic Languages & Literatures
  • Zulima Alvarez, Romance, German & Slavic Languages & Literatures

2003

  • Stephen McGraw, Health Care Sciences
  • Mark Allenbaugh, Philosophy
  • Andrew Zimmerman, History
  • Ranjan Chhibber, Film Studies & Honors
  • Martín Zysmilich, Chemistry
  • Cayo Gamber, English

2002

  • Steve Roberts, School of Media & Public Affairs
  • Christopher Wilson, Fine Arts & Art History
  • Victoria Sardi, Counseling/Human & Organizational Studies
  • Earl Skelton, Physics
  • Robert McRuer, English
  • Mary Beth Stein, Romance, German & Slavic Languages & Literatures

2001

  • Galina Shatalina, Romance, German & Slavic Languages & Literatures
  • Jessica Matthews, English
  • Dewey Wallace, Religion
  • Al May, School of Media & Public Affairs
  • Philip Jacks, Fine Arts & Art History
  • Steven Schwinn, School of Law

2000

  • Clay Warren, Communication Sciences
  • Amy Smith, Management Science
  • Steve McGuire, Management
  • Michael Lackey, School of Law

1999

  • Stephen Craft, Marketing
  • Gerald Feldman, Physics
  • Terry Hufford, Biological Sciences
  • Peter Rollberg, German & Slavic Languages and Literature
  • Gary Selby, Communications
  • Abby Wilkerson, English
  • Margaret Gonglewski, RGSLL